Vitamíny

A retinol, retinoid, karotenoid, očný vitamín

Druh

rozpustný v tukoch

Charakteristika

Vitamín A je nutný pre tvorbu rodopsínu, zrakového pigmentu používaného za nízkeho osvetlenia. Nedostatok vitamínu preto spôsobuje šerosleposť. Vitamín je tiež dôležitý antioxidant.

Zdroj

Zdrojom vitamínu A je alfa-karotén, beta-karotén a lykopén, čo sú oranžové a červené farbivá. Nachádzajú sa v rybom tuku, v pečeni, v mrkve, v zelených a žltých listoch, špenáte, kapuste, petržlenovej vňati, melóne, marhuliach, brokolici, kukurici, dyni, masle, vajcových žĺtkoch, v menších množstvách v mlieku a čerešniach.

Nedostatok

Nedostatok vitamínu A spôsobuje šerosleposť, zápal očných spojoviek, poškodenie očnej sietnice, šupinatenie a vlnenie kože, zníženie pohlavnej aktivity, spomalenie pohlavného vývoja, zníženie imunity a potencie. K príznakom nedostatku vitamínu patrí aj bolesť očí, napríklad pri prechode z tmy do svetla. Nebezpečná je aj nadmerná konzumácia vitamínu.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka je 1 mg / deň, pri dlhodobom užívaní sú nutné pravidelné prestávky. Užívanie v tehotenstve je dôležité prekonzultovať s lekárom, pretože môže poškodiť nervový systém plodu. Prírodný beta-karotén by mal byť bez vedľajších účinkov. Diabetes vyvoláva problém v premene beta-karoténu na vitamín A. Pri chorobách srdca sa odporúča užívať vo forme sirupu alebo prášku najčastejšie trikrát denne.

Predávkovanie

Vitamín A je jeden z mála vitamínov, ktorý môže spôsobiť hypervitaminózu, teda ochorenie z nadbytku vitamínu. Ukladá sa v pečeni a preto môže vyvolať osteoporózu alebo otravu. Pri konzumácii zeleniny sa predávkovania nemusíme báť. Vo voľne predajných výrobkoch, ako sú napríklad kapsule s vitamínom A, je ho tak málo, že predávkovanie je nepravdepodobné.

Zaujímavosť

Vitamín A síce pôsobí proti rakovine, ale pri dlhodobom užívaní naopak zvyšuje riziko vzniku rakoviny pľúc. Toto sa však objavuje iba u silne fajčiacich ľudí.