Vitamíny

B1 thiamin, tiamín, aneurín

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Vitamín B1 je biela kryštalická bezfarebná zlúčenina. Je vo vode rozpustná. Jeho objaviteľom bol Kazimierz Funk. Je to silne hydrofílna zlúčenina. Pôsobí priaznivo na nervový systém a proti únave.

Zdroj

Vitamín B1 je dôležitou súčasťou výživy. V malom množstve je prítomný v potravinách rastlinného a živočíšneho pôvodu. Bohatým zdrojom sú nelúpané obilniny, mäso, pivovarské kvasnice, med, paradajky, hlávkový šalát, hrach, špargľa, slnečnicové semienka, celozrnná múka, hrášok, špenát, ryža, kukurica a orechy. Pri veľkej fyzickej aktivite a pri strese potreba vitamínu B1 narastá.

Nedostatok

Nedostatok vitamínu B1 (choroba s názvom beri-beri) sa prejavuje vyčerpanosťou, stratou chuti do jedla. Neskôr sa príznaky stupňujú, objavujú sa depresie, podráždenosť a zmätenosť ako dôsledok neurologických degeneratívnych zmien, degenerácia kardiovaskulárneho systému a svalov. U alkoholikov sa nedostatok vitamínu B1 prejavuje ako Wernickeova encefalopatia alebo Korsakova psychóza.

Dávkovanie

Denná dávka pre mužov je 1,2 mg / deň a pre ženy 1,1 mg / deň. Vitamín sa v tele neukladá a jeho zásoba vydrží cca 4-10 dní. Preto musí byť stále prítomný v potrave. Pitie kávy a veľkého množstva čaju znižuje hladinu vitamínu B1 v tele. Zvýšený príjem sa odporúča pri otravách nikotínom, arzénom alebo olovom.

Predávkovanie

Vitamín B1 je rozpustný vo vode a je vylučovaný močom. Predávkovanie je preto takmer nemožné, boli zaznamenané iba zriedkavé alergické reakcie.

Zaujímavosť

V našich zemepisných šírkach je nedostatok vitamínu B1 vzácny. Beri-beri je spôsobená dlhodobou konzumáciou potravy bohatej na sacharidy ale chudobnou na B1 vitamín, akou je napr. lúpaná ryža, biela múka a rafinovaný cukor.