Vitamíny

B12 kobalamín

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Patrí do B-komplexu a je vo vode rozpustný, tepelne nestály a hrá dôležitú úlohu pri tvorbe krvi. Bez tohto vitamínu by červené krvinky boli príliš veľké a nedokázali by správne plniť svoje funkcie a dodávať kyslík bunkám. Okrem tvorenia krvi je vitamín B12 dôležitý pre správnu funkciu nervového systému a pre tvorbu bunkových membrán. Centrálnym atómom v molekule je kobalt. Tento kov tak tvorí podobné usporiadanie ako železo v molekule hemoglobínu. Je dôležitý pre delenie buniek, syntézu DNA a ATP. Tiež má vplyv na nervové bunky, emočné zdravie a vyváženú psychiku.

Zdroj

Najväčším zdrojom vitamínu sú hlavne živočíšne produkty. Medzi ne patria hlavne vajíčka, mlieko, syry, ale aj morské riasy. Dôležitý je pri bunkovom metabolizme, spravovaní bielkovín, tukov a cukru. Vyváženou stravou si zaistite správny prísun potrebného množstva vitamínu B12 do organizmu, čo bude mať za následok zlepšenie pamäti, schopnosti koncentrácie a rovnomerne s tým sa zníži riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Nedostatok

Nedostatok vitamínu B12 je vzácny. Viac sa hovorí o nadmernej spotrebe ako o nedostatku, ktoré telo nie je schopné spotrebovať a uschovať do zásob. Problémy s nedostatkom vitamínu B12 môžu mať vegetariáni alebo vegáni, ktorý vitamín B12 do tela nedodávajú v rámci potravy, alebo alkoholici, ktorý sa vplyvom alkoholu vitamín B12 v organizme inaktivuje. Ďalšie inaktivujúce faktory sú stres, dlhodobé psychické vypätie a hormonálna antikoncepcia. Nedostatok sa prejavuje najčastejšie únavou, brnením v končatinách, oslabenými reflexami, bolesťami svalov a kĺbov. V dôsledku viacerých vplyvov sa prejavujú známky depresie, dezorientácie a drobné poruchy pamäte. Vyšším prejavom nedostatku vitamínu B12 je megaloblastická anémia a poškodenie nervového systému, ktoré môžu viesť až k prejavom Alzheimerovej choroby.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka je 3 µg denne. Pri vyšších dávkach sa vitamín B12 ukladá v pečeni, kde jeho zásoba vystačí na 3 až 7 rokov. Alkoholikom a ženám používaných hormonálnu antikoncepciu sa táto zásoba zmenšuje, alebo dochádza k inaktivácii vitamínu.

Predávkovanie

Vitamín B12 je rozpustný vo vode a pri dávkach presahujúcich potrebné množstvo je z tela vylúčený močom. Toxické pôsobenie vitamínu nebolo zistené. U citlivých jedincov sa môže prejaviť ako alergia.