Vitamíny

B13 kyselina lipoová, 6,8-dithiooktanová kyselina

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Pomáha premieňať v metabolickom procese sacharidy, tuky a bielkoviny získané potravou, na využiteľnú energiu. Tak isto ako beta-karotén je významným antioxidantom, ktorý eliminuje nebezpečné voľné radikály, ktoré môžu poškodiť tkaninové bunky. Odporúča sa podávať športovcom a všeobecne osobám vykonávajúcich vysokú fyzickú záťaž, podporuje látkovú výmenu a zlepšuje citlivosť poškodených nervov. Ďalej má pozitívny vplyv na vývoj šedého zákalu; spolu s ďalšími vitamínmi ako cholín a potravinovým doplnkom lecitínom pomáha udržiavať pamäť pri Alzheimerovej chorobe. Zmierňuje prejavy niektorých ochorení ako je psoriáza, chronicky únavový syndróm a čiastkový vplyv má aj na AIDS.

Zdroj

Kvalitnými potravinovými zdrojmi sú zemiaky, pivné kvasnice a koreňová zelenina. Pozor si musíme však dávať pri tepelnej úprave, pretože vitamín B13 je tepelne labilný a rozkladá sa vplyvom varu a denného svetla.

Nedostatok

Vďaka komplikovanému získaniu vitamínu B13 z potravy je nedostatok vitamínu pomerne častý, ale nevyskytujú sa žiadne závažné choroby, pretože samotná spotreba nie je veľká. Akútny nedostatok môže spôsobiť zadržiavanie vody v organizme alebo spomalenie srdcovej činnosti.

Dávkovanie

Organizmus si je schopný vitamín B13 sám vyrobiť, ale jeho zásoba nie je dostačujúca. Preto je dôležité, aby telo dostávalo v rámci vyváženej stravy dostatočné zásoby tohto vitamínu. Obvykle doporučená denná dávka je v rozmedzí od 50 do 150 mg denne, pri špeciálnych ochoreniach sa odporúča dávky navýšiť na rozmedzie od 100 do 200 mg trikrát denne.

Predávkovanie

Vitamín B13 je rozpustný vo vode, preto sa nadbytok vylučuje z tela von pomocou moču. Pri užívaní kyseliny lipoovej nie sú zatiaľ známe žiadne vedľajšie účinky.

Zaujímavosť

Nedostatky jednotlivých vitamínov B-komplexu sa zle definujú, pretože sa nikdy neprejavujú samostatne. Vyvážená pestrá strava by Vám mala pomôcť tento deficit odstrániť.