Vitamíny

B15 kyselina pangámová

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Jedná sa o nedávno objavený vitamín, tak isto ako ostatné vitamíny B-komplexu je rozpustný vo vode a termolabilný. Vitamín B15 nie je ešte úplne preskúmaný a jeho obsah sa stále študuje. Jedná sa o antistresový vitamín, ktorý má adaptogénne účinky pri strese, javí účinky na kyslíkový metabolizmus a v tkaninách má detoxikačný efekt. V Rusku sa podáva športovcom na podporu športových výkonov. Svojím charakterom a antioxidačnými vlastnosťami sa podobá vitamínu E. Používa sa ďalej ako prevencia proti ateroskleróze, zvyšuje odolnosť organizmu, pomáha pri astme a je využívaný ako pomocný prostriedok pri cirhóze pečene a pri srdcových ochoreniach. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi, bráni usadzovaniu tuku v pečeni, potláča túžbu po alkohole a zmierňuje opitosť.

Zdroj

Vitamín B15 sa nachádza v hnedej ryži, v múke, pivných kvasinkách a v mnoho semienkach (sezamových a dyňových). Kyselina pangámová je obsiahnutá i v rastlinách - hlavne v cíceri z čeľade bôbovitých, ktorý je vedľa fazule a sóji široko používaná strukovina s vysokým obsahom proteínov.

Nedostatok

Nedostatok sa môže prejaviť slabosťou, pocitom únavy (kvôli zníženému okysličovaniu buniek) alebo bolesťou hlavy. Objaviť sa môžu aj srdcové a neurologické problémy spojené s poruchami žliaz a vnútorných sekrécii.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka tohto vitamínu je 50 - 150 mg / deň. Pri dodržaní obvyklých stravovacích režimov je toto množstvo získateľné z potravín.

Predávkovanie

Keďže sa jedná o vitamín rozpustný vo vode, jeho nadbytok sa vyplaví z tela von močom. Zatiaľ neboli popísané závažnejšie komplikácie súvisiace s vyššími dávkami alebo možným predávkovaním.

Zaujímavosť

B15 je označovaný za antistresový vitamín. Podobné funkcie má i minerál horčík.