Vitamíny

B2 riboflavín, laktoflavín, ovoflavin

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Vitamín B2 je žlté až oranžovožlté prírodné farbivo, ktoré je slabo rozpustné vo vode. Patri medzi flavíny. Je odolný voči vysokým teplotám, ale rozkladá sa pôsobením svetla. Spolu s ďalšími vitamínmi sa zúčastňuje produkcie hormónov v kôre nadobličiek. Vstrebáva sa veľmi dobre, viaže sa na proteíny plazmy. Malá časť sa ukladá v pečeni a v pľúcach.

Zdroj

Rastliny a mikroorganizmy dokážu syntetizovať riboflavín, živočíchy a človek ho musia ale prijímať v potrave. Vitamín B2 je rozpustný vo vode, v tele sa neukladá a preto ho musíme dopĺňať. Dobrým zdrojom vitamínu B2 sú kvasnice, mlieko, vajíčka, tvaroh, špenát, jogurt, brokolica, kakao a orechy. V potravinách sa označuje kódom E101.

Nedostatok

Nedostatok riboflavínu nevedie k väčším ťažkostiam. Prejavuje sa zápalom ústnych kútikov, zápalom pier alebo jazyka, zápal spojoviek, svetloplachosť. V okolí úst je nápadná anemická belavá zóna. V ústnej dutine sa prejavuje zmenou farby sliznice (sýtejšia červená). Jazyk je z počiatku celý červený a suchý ako pomarančová kôra.

Dávkovanie

Denná spotreba riboflavínu je 1 - 1.2 mg / deň. Vyššia je v období rastu, pri infekciách, po operáciách a úrazoch, v tehotenstve, období kojenia a pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Riboflavín je dôležitý pre dobrý stav kože, očí, funkcie srdca a ďalších orgánov. Má významný vplyv na metabolizmus cukru, tuku a aminokyselín a ovplyvňuje celkovo energetickú premenu v organizme. Ako súčasť enzýmu v dýchacích reťazcoch je dôležitý pre základný bunkový metabolizmus.

Predávkovanie

Vitamín B2 je rozpustný vo vode a je vylučovaný močom; predávkovanie preto nie je možné.

Zaujímavosť

Vitamín B2 je potrebný aj pre rast vlasov a nechtov.