Vitamíny

B3 vitamín PP, niacín, kyselina nikotínová, nikotinát

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Vitamín B3 je rozpustný vo vode, jeho deriváty hrajú dôležitú rolu v energetickom metabolizme buniek. Ďalšou formou vitamínu B3 je nikotinamid, v ktorom je karboxylová skupina nahrádzaná skupinou karboxyamidovou. Jeho nedostatok v tele spôsobuje chorobu nazývanú pelagra.

Zdroj

V tele sa neukladá a jeho syntéza je obmedzená, preto ho treba dopĺňať potravou. Niacín sa vyskytuje vo veľa druhoch potravín rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Dobrým zdrojom niacínu sú pivovarské kvasnice, zeler, cereálie, slnečnicové semienka, fazuľa, hrach, mlieko, vajíčka, listová zelenina, brokolica a mrkva.

Nedostatok

Aby sa prejavil nedostatok vitamínu B3, musí byť strava chudobná na niacín i na tryptofan. Malý nedostatok sa prejaví nespavosťou, nechutenstvom, bolesťami brucha a ďalšími nešpecifickými symptómami. Jazyk je hladký a suchý, nápadne červený. Vážny nedostatok spôsobuje pelagru. Tá sa prejavuje chudnutím, poruchami trávenia, dermatitídou a demenciou. Pelagra sa vyskytuje tam, kde sa potrava skladá hlavne z kukurice (neobsahuje vhodný vitamín B3) alebo obsahuje veľa leucínu.

Dávkovanie

Denné dávkovanie pre mužov 16 mg / deň a pre ženy 14 mg / deň. Vyššia potreba niacínu je u ľudí s onemocneniami obličiek, pri horúčkach, infekciách, v tehotenstve, pri kojení, v starobe, pri zvýšenej psychickej a fyzickej námahe, pri konzumácii veľkého množstva sladkostí a alkoholu, pri fajčení, pri mrazoch, horúčavách a znečistenom ovzduší. Niacín je nutný pri uvoľňovaní energie z potravy. Tento vitamín môže byť používaný k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi.

Predávkovanie

Vitamín B3 je rozpustný vo vode, v organizme sa neukladá a je vylučovaný močom. Za normálnych okolností predávkovanie nie je možné. Pri veľkej spotrebe vitamínových doplnkov alebo pri konzumácii mäsa, ktoré bolo nafarbené niacínom sa môžu prejaviť príznaky sčervenania, svrbenie, bolesti brucha alebo zníženie krvného tlaku.

Zaujímavosť

V niektorých krajinách sa niacín používa ako aditívum k zlepšovaniu farby mletého mäsa. Niacín totiž reaguje s hemoglobínom a myoglobínom za vzniku farebného komplexu. V Európe nie je používanie niacínu k takémuto účelu dovolené.