Vitamíny

B4 adenín, kyselina listová

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Adenín je ďalší z rady vitamínov B. Jedná sa o heterocyklickú zlúčeninu. Vitamín B4 býva často označovaný ako kyselina listová.

Zdroj

Vitamín B4 sa nachádza v mlieku, masle, celozrnnom pečive, vajíčkach, arašidoch a pivovarských kvasniciach. Adenín sa označuje ako vitamín dobrej nálady. Pozitívne znižuje riziko srdcových ochorení a vývojových porúch plodu pri tehotenstve. Ďalej pôsobí proti šediveniu vlasov a udržuje zdravú pleť. Pomáha pri hyperaktivite detí. Podporuje krvotvorbu, čo sa využíva pri liečbe anémie, napomáha vstrebávaniu železa a celkovo napomáha deleniu buniek a ich vývoju. Ako prevencia pôsobí pri niektorých vážnych nádorových ochoreniach pľúc, prsníka a hrubého čreva.

Nedostatok

Vzhľadom k množstvu potravín obsahujúcich vitamíny B-komplexu, nedostatok vitamínu B4 v našich zemepisných šírkach je nepravdepodobný. Nedostatok vitamínu B4 v skorých štádiách tehotenstva môže viesť k vzniku vrodených vývojových chýb. Kyselina listová hrá dôležitú rolu pri prevencii rakoviny krčku maternice.

Dávkovanie

Doporučená denná dávka vitamínu B4 nie je presne určená. Zriedkavo sa vyskytuje ako samostatný potravinový alebo vitamínový doplnok, odporúča sa dodržiavať návod uvedený na obale produktu. Ďalej je dôležité mať na pamäti, že všetky vitamíny B-komplexu by sa nemali prijímať jednotlivo, ale spoločne. Jednotlivé vitamíny sú medzi sebou funkčne prepojené a k dobrému fungovaniu jedného je vo veľa prípadoch dôležitá i prítomnosť iného vitamínu z rady B.

Predávkovanie

Ide o vitamín rozpustný vo vode, takže nadbytočné množstvo je odvádzané močom von z tela. Citliví jedinci môžu pri predávkovaní pociťovať brnenie v končatinách alebo sa prejavia kožné vyrážky.

Zaujímavosť

Pivovarské kvasnice, ktoré sa uvádzajú ako zdroj vitamínov, sa používajú aj ako doplnok stravy pre domáce zvieratá. Zvyšujú lesk peria a srsti.