Vitamíny

B6 pyridoxín, adermín

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Vitamín B6 je spoločne označenie pre tri pyridínové deriváty: pyridoxol, pyridoxal a pyridoxamín. Všetky tieto látky, spoločne so svojimi fosfátmi sú účinné ako vitamíny, ich deriváty sú súčasťou metabolizmu aminokyselín a sacharidov.

Zdroj

Vitamín B6 napomáha v prevencii proti srdečným ochoreniam, ateroskleróze, zmierňuje príznaky sydrómu karpálneho tunela a je dôležitý svojimi vlastnosťami pri syntéze nukleových kyselín. V neposlednom rade sa vitamín B6 podieľa na rade metabolických pochodoch v mozgu, čím napomáha tvorbe dopamínu, tyramínu, noradrenalínu, serotonínu a ďalších neurotransmiterov. Výborným zdrojom vitamínu B6 je špenát, cesnak, kapusta, karfiol, banány, kvasnice, strukoviny, zemiaky.

Nedostatok

Nedostatok vitamínu B6 je vzácny, obvykle dochádza k nedostatku celého B-komplexu. Prejavuje sa zvýšenou nervovo-svalovou dráždivosťou (u detí kŕče, mykanie okom), zabúdanie, zápaly sliznice. Nedostatok môže byť spôsobený aj niektorými liekmi, napríklad liekmi proti tuberkulóze.

Dávkovanie

Denná dávka nie je presne určená. Varom množstvo vitamínu B6 klesá kvôli stratám do vody. Väčšie množstvo vitamínu potrebujú ľudia, ktorý majú veľký prísun bielkovín (profesionálny športovci), ženy, ktoré berú hormonálnu antikoncepciu, osoby trpiace celiakiou a niektorí chronicky chorí ľudia. Všetky dávky pomáhajú liečiť chudokrvnosť a nervové problémy.

Predávkovanie

Vitamín B6 je rozpustný vo vode, v organizme sa neukladá a je vylučovaný z tela von močom. Pri veľkej spotrebe vitamínových doplnkov sa môžu u citlivých ľudí objaviť alergické kožné reakcie alebo neurologické problémy.

Zaujímavosť

Vitamín B6 je termolabilný, nestabilný pri tepelných zmenách. V potravinách je ničený konzervovaním, mrazením, grilovaním a celkovo varením. Preto ho je potrebné konzumovať v čerstvom stave, čo sa týka ovocia a zeleniny.