Vitamíny

B7 biotín, koenzým R, vitamín H

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Vitamín B7 je vo vode rozpustný vitamín. Vitamín B7 je nazývaný aj ako vitamín H má písmeno v názve odvodené od nemeckého slova Haut (koža) alebo extrakty obsahujúce túto látku mali liečivé účinky na pokožku.

Zdroj

Biotín radíme do skupiny látok nazývaných vitagény, ktoré sú pre človeka zdrojom energie, pomáhajú štiepiť tuky, cukry a bielkoviny a napomáhajú tým k lepšej energetickej premene. Nedostatok B7 sa prejaví na vzhľade pokožky, nechtov a vlasov. Pokiaľ sa vám lámu nechty, máte často rozštiepane končeky vlasov alebo vám vypadávajú, znamená to často nedostatok vitamínu B7. Biotín pomáha spevniť nechty, zabraňuje šediveniu vlasov, ich nadmernému vypadávaniu a využíva sa pri liečbe plešivosti. Pomáha liečiť cukrovku, hlavne diabetes mellitus ll. typu. Okrem zníženia cukru v krvi napomáha biotín preventívne chrániť organizmus pred nervovým poškodením spôsobeným práve cukrovkou. Používa sa pri liečbach vrodených porúch metabolizmu, má slabšie antioxidačné vlastnosti, pomáha vstrebávať ďalšie vitamíny a zmierňuje svalové bolesti.

Nedostatok

Jeho nedostatok môže vyvolať zmeny na pokožke, nervové poruchy, poruchy trávenia, oslabenie tráviacej mikroflóry alebo pri užívaní antibiotík. Všeobecne môžeme ale povedať, že k nedostatku biotínu vplyvom potravy nedochádza. Výnimkou sú ľudia, ktorí nadmerne konzumujú surové vajíčka alebo bielok. Bielok totiž obsahuje látku avidín, ktorý na seba viaže biotín a ten sa stáva neúčinný. Nedostatok sa prejavuje únavou, ospalosťou, halucináciami, mravčením v končatinách, zhoršenou chuťou do jedla, depresiami. Nedostatok taktiež môže viesť k vypadávaniu vlasov a tvorbou lupín.

Dávkovanie

Vitamín B7 nie je pre ľudský organizmus toxický, denná doporučená dávka nie je presne stanovená a preto sa dávkovanie v jednotlivých krajinách značne líšia. Najväčšou zásobárňou biotínu sú gaštany, strukoviny, arašidy, mlieko, sója, ryža, ananás, maliny, huby, ovsené vločky, melóny a žĺtky.

Predávkovanie

Vitamín B7 je rozpustný vo vode, nadbytok biotínu odchádza močom z tela von a v tele sa teda nekoncentruje. Nie sú známe otravy s týmto vitamínom.

Zaujímavosť

Veľkou výhodou biotínu je jeho teplotná nestálosť. Vitamín sa vytratí iba minimálne pri varení, smažení či pečení.