Vitamíny

B8 cholín

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Ako už z názvu vyplýva, jedná sa o základný stavebný kameň acetylcholínu, čo je základný neurotransmiter (prenášač vzruchovej informácie medzi nervovými bunkami) v ľudskom tele.

Zdroj

Pokiaľ ľudský organizmus nemá dostatočnú zásobu vitamínu B8, je schopný si ho vyrobiť z vitamínu B12, kyseliny listovej a methionínu. Pre udržanie rovnováhy v tele je však dôležité cholín doplňovať i potravou. Najväčšie množstvo cholínu obsahujú žĺtka, strukoviny, oriešky, listová zelenina, kvasnice, mlieko, hroznová šťava, arašidy, kapusta, karfiol a obilné klíčky.

Nedostatok

Vitamín B8 je súčasť dôležitého mozgového neurotransmiteru, z tohto faktu plynie, že nedostatok bude mať za následok vážne poškodenie nervového systému. Kritický nedostatok cholínu v organizme je spojený so vznikom Alzheimerovej choroby, alebo s inými degeneratívnymi ochoreniami spojenými s poruchami pamäti. Väčšie výkyvy v zásobe majú za následok poruchy pamäte a zhoršenie svalovej koordinácie. Medzi prvé signály nedostatku cholínu, ktoré na sebe dokážeme pozorovať je nervozita, zhoršená schopnosť sústredenia, zabúdanie a bolesti hlavy.

Dávkovanie

Organizmus si ho dokáže vyrobiť z lecitínu. Pokiaľ používame vitamínové doplnky na podporu pamäte s obsahom lecitínu, poskytujete telu tak i dostatočnú zásobáreň cholínu. Doporučená denná dávka nie je stanovená, keďže sa jedná o vitamín rozpustný vo vode. Dávky o veľkosti 1 - 3 g / deň by mali byť dostačujúce.

Predávkovanie

Toxické pôsobenie cholínu nebolo zistené a preto predávkovanie nie je možné. Pokiaľ budete cholín dlhodobo užívať, môžu sa prejaviť bolesti svalov, nechutenstvo alebo vzácne zapáchajúci pot.

Zaujímavosť

Pokiaľ trpíte na psychické ochorenia a liečite sa z depresií alebo psychiatrických ochorení (schizofrénia, silné depresie) mali by ste sa o používaní cholínu poradiť so svojím lekárom.