Vitamíny

B9 kyselina listová, inositol, folát, folacín

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Kyselina listová tak isto ako ostatné vitamíny B-komplexu sú vo vode rozpustné a potrebné pre syntézu nukleových kyselín, pri tvorbe krvi a nenahraditeľná je i pre normálny rast a vývoj plodu. Vitamín B9 je taktiež využívaný v tele na hojenie rán, tvorbe červených krviniek a v procesoch, kde dochádza k bunkovému deleniu.

Zdroj

Z nedávnych výskumov sa ukázalo, že preventívne podávaný vitamín B9 počas počatia a nasledujúcich troch mesiacov tehotenstva znižuje výskyt vrodených nervových chorôb, znižuje pravdepodobnosť vážnych porúch akou sú rázštep alebo problémy s chrbticou. Vzhľadom ku schopnosti tvoriť a spotrebovať homocysteín, čo je špecifická aminokyselina kardiovaskulárneho systému, napomáha kyselina listová proti srdečným a cievnym ochoreniam. Ďalej tiež pôsobí preventívne proti rakovine pľúc, kŕčku maternice, hrubého čreva alebo konečníka.

Nedostatok

Nedostatok vitamínu B9 je pomerne vzácny. Pri veľkom nedostatku sa môžu objaviť chronické onemocnenia. Pri nedostatku kyseliny listovej sa prejaví tzv. megablastická anémia, jej príznaky sú nadúvanie, bolestivý červený jazyk a u detí nedostatočný rast. Onemocnenie je spôsobené zväčšenými červenými krvinkami, ktoré sú na viac zdeformované a ich schopnosť preniesť kyslík je značne obmedzená. Najväčším nedostatkom trpia alkoholici a osoby dlhodobo užívajúce lieky na liečbu rakoviny alebo porúch vstrebávania.

Dávkovanie

Kyselina listová tak isto ako ostatné vitamíny B-komplexu sú rozpustné vo vode a je obsiahnutá v listovej zelenine (špenát, brokolica a ružičkový kel), v strukovinách, orechoch, vajíčkach, mlieku a obilninách. Najviac zastúpený je v kvasniciach a perfektným zdrojom vitamínu B9 je pivo. Liter obsahuje až 52% DDD kyseliny listovej. Doporučená denná dávka je 2 mg / deň. Starším ľudom a tehotným ženám sa odporúča dávka 4 mg / deň. Vitamín B9 je tepelne nestály a pri varení sa zničí až 95% vitamínu obsiahnutého v upravovanej potrave.

Predávkovanie

Keďže sa jedná o vitamín rozpustný vo vode, je predávkovanie bežnými potravinovými doplnkami prakticky vylúčený. Všetok nadbytočný vitamín B9 odchádza rozpustený v moči von z tela. Vyššie dávky môžu u citlivých jedincov spôsobiť vetry a kožné vyrážky.

Zaujímavosť

Paradoxné je, že najväčší obsah vitamínu B9 má pivo, ale samotní alkoholici ho majú nedostatok. Je to spôsobené tým, že vitamín B9 je vo vode rozpustný a preto pri nadmernej konzumácii sa B9 vyplavuje v moči bez možnosti vstrebať sa. Vylučuje so sebou aj B9, ktorý už bol v tele uložený.