Vitamíny

C kyselina askorbová

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Je vo vode rozpustná živina a vitamín, dôležitý k životu a k udržaniu zdravia, pretože v ľudskom tele plní dôležitú úlohu. Je citlivý na teplo a vysoko citlivý na oxidáciu. Jeho presný chemický názov je kyselina L-askorbová alebo L-enantiomer kyseliny askorbovej, jej sumárny vzorec je C6H6O6.

Zdroj

Skoro všetky zvieratá a rastliny si dokážu vytvoriť tento vitamín sami a nepotrebujú žiadne jeho prídavky. Na celom svete sa tak nedokáže prirodzenou cestou zásobovať vitamínom C iba človek, niektoré druhy morčiat, primátov, indický netopier, pstruh dúhový a losos. Dobrým zdrojom vitamínu C sú šípky, citrusy (limetka, citrón, pomaranč, grep), zemiaky, paradajky, brokolica, čierne ríbezle, papája, jahody, špenát, kivi, kapusta, čučoriedky.

Nedostatok

Mierna hypovitaminóza sa prejavuje spomaleným rastom, vyššou kazivosťou zubov, narušením stavby kosti, krvácaním do kĺbov a ich deformácia, nedostatočná odolnosť voči infekciám, zvýšenou únavou, žalúdočné problémy, zníženou tvorbou mlieka. Extrémna hypovitaminóza (avitaminóza) spôsobuje Mollerovo Batlowovú chorobu, ktorá sa prejavuje anémiou (chudokrvnosťou), zapálením ďasien, stratou zubov, krehkými kosťami, sterilitou, častými infekciami, atrofiou svalstva a žalúdočnými vredmi.

Dávkovanie

Vitamín C je potrebný pre metabolizmus aminokyselín, konkrétne pre vznik nekódovaných aminokyselín hydroxylxsínu a hydroxyprolínu. Nedostatok vitamínu C sa preto prejavuje menšou pevnosťou cievnych stien, krvácaním, atď. Vitamín C je dôležitý pre dýchanie. Podporuje vstrebávanie železa, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov, chrupavky, podporuje rast. Doporučená denná dávka je 75 mg.

Predávkovanie

Akútna toxicída vitamínu C je malá. Podanie vysokej dávky môže viesť k podráždeniu žalúdka a zažívacieho traktu. Telo si nevytvára zásoby vitamínu C a jeho nadbytok sa vyplavuje močom. Po vysadení dlhotrvajúceho zvýšeného príjmu vitamínu C však môže viesť k paradoxnej hypovitaminóze.

Zaujímavosť

K hlavným odborníkom na vitamín C patril dvojnásobný držiteľ Nobelovej ceny Linus Pauling. Tvrdil, že vitamín C je liekom na všetko od chrípky až po rakovinu. Dožil sa 93 rokov a užíval denne 12 000 mg vitamínu C a toto množstvo dokonca zvyšoval na 40 000 mg v období, keď u seba pozoroval príznaky nachladnutia.