Vitamíny

D kalciferol

Druh

rozpustný v tukoch

Charakteristika

Vitamín D je súhrnný názov pre steroidné hormonálne prokurzory, označené tiež ako kalciferoly. Sú základnou látkou pre syntézu kalcitriolu - hormónu, ktorý významne ovplyvňuje metabolizmus vápnika a fosforu. Chemicky sa rozlišuje vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol).

Zdroj

Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. Ultrafialové žiarenie štiepi B jadro zlúčeniny za vzniku cholekalciferolu, teda vitamínu D3. Syntéza pôsobenia slnečného žiarenia by mala stačiť na pokrytie až 80% dennej spotreby, v závislosti od zemepisnej šírky a ročného obdobia. V potravinách sa nachádza v v žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch, listovej zelenine a všeobecne v rastlinách.

Nedostatok

Nedostatok vitamínu D sa prejavuje zmäknutím kostí v dôsledku strát a nedostatočného vstrebávania vápnika a fosfátu. U deti sa toto prejavuje ako zakrivenie chrbtice, u dospelých ako osteomalacia. Prejavuje sa taktiež vyššou kazivosťou zubov.

Dávkovanie

Jeho význam je v regulácii optimálnej hladiny vápnika a fosforu v krvi. Fosfor a vápnik sú dôležité pri stavbe kostí. Vitamín D je preto významný pri uchovaní silných a nepoškodených kostí. Vitamín D je dôležitý pri správnom fungovaní imunitného systému. Dlhodobý nedostatok vitamínu D je spojený s vyššou náchylnosťou na infekcie a chrípku.

Predávkovanie

Vo vysokých dávkach vitamínu D naopak metabolizmus vápnik a fosfor narušuje, vedie k hyperkalciémii a môže skončiť aj smrťou. Samotné slnečné žiarenie kvôli regulačným mechanizmom syntézy nikdy nevedie k hypervitaminóze.

Zaujímavosť

Najlepšie si vitamín D doplníte na jar a v lete pri pobyte na slnečnom žiarení, avšak opaľovať sa treba s mierou.