Vitamíny

E tokoferol

Druh

rozpustný v tukoch

Charakteristika

Vitamín E je spoločné pomenovanie chemických látok , derivátu 6-hydroxychromu alebo tokolu. Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a v organizme slúži ako dôležitý antioxidant, chráni bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi.

Zdroj

Je obsiahnutý v oleji zo pšeničných klíčkov, v masle, mlieku, orieškoch, maku, sezamových a slnečnicových semiačkach, ovsených vločkách, sóji. Potreba vitamínu E sa zvyšuje pri zvýšenom príjme nenasýtených tukov alebo zvýšenom vystavovaní sa kyslíku (kyslíkové stany). Poruchy vstrebávania tukov z čriev môže viesť k príznakom nedostatku vitamínu E, pretože vitamín sa vstrebáva iba spoločne s tukmi.

Nedostatok

Nedostatok vitamínu E je často spojený s poruchami vstrebávania, chronickou steatoreou, abetalipoproteinémiou alebo cystickou fibrózou. Môže sa prejaviť aj ako neurologické poruchy, zníženie obranyschopnosti alebo poruchou funkcie pohlavných žliaz, čo môže viesť až k neplodnosti. Zvlášť u novorodencov môže vyvolať anémiu spôsobenou skracovaním životnosti červených krviniek.

Dávkovanie

Denná odporúčaná dávka pre mužov je 10 mg / deň a pre ženy 8 mg / deň. Vitamín E je najdôležitejší antioxidant v tele. Chráni bunky pred oxidačným stresom a účinky voľných radikálov, preto pomáha spomaľovať starnutie a pôsobí aj ako prevencia proti nádorom. Údajne zlepšuje hojenie rán. Má pozitívne účinky na tvorbu pohlavných buniek, zvyšuje plodnosť a podporuje činnosť nervového systému.

Predávkovanie

V porovnaní s inými vitamínmi rozpustnými v tukoch je tokoferol relatívne málo toxický. Dlhodobé užívanie vysokých dávok zhoršuje vstrebávanie vitamínu K.

Zaujímavosť

Vitamín E sa nerozkladá teplom, preto je vo veľkom obsiahnutý aj vo varených jedlách. Doporučenú dennú dávku dodržíte jednoducho a to stačí zjesť za deň iba za hrsť orieškov alebo semiačok.