Vitamíny

F esenciálne mastné kyseliny, kyselina linoleová, kyselina arachidonová

Druh

rozpustný v tukoch

Charakteristika

Vitamínom F sú označované esenciálne mastné kyseliny, kyselina linolová, kyselina linoleová a kyselina arachidonová, ktoré sú do tela dodávané potravou. Telo si tieto kyseliny nedokáže vytvoriť vlastnou cestou. Tieto kyseliny sú základom pri tvorbe a funkcii bunkových membrán, ovplyvňujú našu energiu, stav vlasov, pokožky a nechtov, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, ochraňujú pečeň, sú dôležitým elementom pri vývoji detí, chráni nás proti zvýšenému krvnému tlaku a nadváhe, zabraňuje kôrnateniu ciev, podporuje imunitný systém, zabraňuje krvným zrazeninám, chráni organizmus proti srdcovým ochoreniam a mŕtvici, pôsobí priaznivo na funkcie prostaty, ďalej ovplyvňuje funkciu zrážania krvi, stará sa o našu telesnú teplotu a pôsobí taktiež preventívne proti rakovine.

Zdroj

Vitamín F alebo esenciálne mastné kyseliny môžeme nájsť v rastlinnom tuku a oleji, orechoch (hlavne vlašských), semienkach (slnečnicové, dyňové), v sóji, v mandliach, listovej zelenine, cesnaku, zázvore, koreni sladkého drievka, konopnom oleji, obilných klíčkoch, avokáde. Ničí sa pôsobením tepla a kyslíkom.

Nedostatok

Nedostatok vitamínu F sa prejavuje bolesťami hlavy, znížením krvným tlakom, rôznymi metabolickými poruchami alebo kožnými problémami (ekzémy). Ďalej môžu začať vypadávať vlasy, môže dôjsť k poškodeniu pečene, obličiek a srdca, spomaľuje sa hojenie rán.

Dávkovanie

Esenciálne mastné kyseliny by mali byť do tela prijímané iba jedno až dve percentá z celkového príjmu kalórii (6 - 8 mg).

Predávkovanie

Ak je do tela esenciálnych mastných kyselín prijatých viacej, za následok človek začne priberať, pretože sa začne ukladať tuk a vznikajú voľné radikály, kožné ekzémy alebo akné.

Zaujímavosť

Ak chcete mať krajšie vlasy, nechty, pleť alebo postavu, treba si denne dopĺňať vitamín F.