Vitamíny

K menadiol, fytonadión

Druh

rozpustný v tukoch

Charakteristika

Označenie písmena K je z nemeckého slova Koagulation, teda od procesu zrážania krvi. Vitamín K je dôležitý pre funkciu niekoľkých proteínov podieľajúcich sa na zrážaní krvi. Ďalej je potrebný v procese mineralizácie kosti, bunkového rastu a metabolizme proteínov cievnych stien. Existujú dva prirodzene sa vyskytujúce formy vitamínu K. Vitamín K1 (fylochinón) je syntetizovaný v rastlinách, v ľudskom tele slúži na zrážanie krvi a hlavným centrom je pečeň. Vitamín K2 (menachinón) je produkovaný baktériami, v ľudskom tele slúži na mineralizáciu kostí a pre metabolizmus.

Zdroj

Fylochinón K1 sa nachádza v listovej zelenine a v rastlinných olejoch (sójový, olivový, repkový), v brokolici, kapuste, špenáte, fazuli, zelenom čaji, žihľave, lucerne, petržlene. Baktérie, ktoré normálne kolonizujú hrubé črevo, syntetizujú menachinón (vitamín K2).

Nedostatok

Nedostatok vitamínu K vedie k poruchám krvnej zrážanlivosti. Príznaky sú modriny, krvácanie z nosa a ďasien, krv v moči a v stolici, alebo extrémne menštruačné krvácanie. Spôsobuje rednutie kostí (osteoporózu), hlavne u žien po menopauze. Dochádza k pomalšej obnove kostí a k nedostatočnému množstvu vápnika v kostiach. Kosti sú potom málo odolné a ľahko sa lámu. Novorodenci, ktorí sú kojení, sú vystavení zvýšenému riziku nedostatku vitamínu K, preto sa novorodencom dáva vitamín K1.

Dávkovanie

Keďže je fitochinón produkovaný črevnou mikroflórou, jedná sa vlastne o bakteriálny produkt. Denná dávka sa pohybuje okolo 0.5 - 1 mg / deň, stúpa pri užívaní antibiotík.

Predávkovanie

Môže existovať alergická reakcia, neexistuje však žiadna známa toxicita spojená s vysokými dávkami pri podávaní vitamínu K1 a K2. Pri nadmernom príjme vitamínu K je možná porucha krvného obrazu, precitlivenosť a alergické kožné reakcie. Nadbytok nemôže nastať z potravy, ale jedine z vitamínových a potravinových doplnkov konzumovaných vo vyšších dávkach.

Zaujímavosť

Krvácaním z tela odchádza veľa vitamínov a minerálov. Pokiaľ trpíte častým krvácaním, mali by ste sa obrátiť na vášho lekára.