Vitamíny

P flavonoidy, bioflavonoidy

Druh

rozpustný vo vode

Charakteristika

Vitamín P nie je jeden vitamín. V skutočnosti sa pod spoločným názvom vitamín P skrýva celá rada cca 20 000 látok, ktoré sa chemicky radia medzi flavonoidy alebo bioflavonoidy. Tieto látky v prírode fungujú ako farbivá a cca 60 bioflavonoidov je najrozšírenejších a telu najprospešnejších, medzi ne patrí napríklad rutín, hesperín, hesperidín, quercetín, citrín, eriodicytol. Pre telo je vitamín P prospešný pre jeho antioxidačný charakter, pozitívne pôsobí na cievy a cievny systém, kde zaisťuje vyššiu priepustnosť.

Zdroj

V kombinácii s vitamínom C robí zázraky. Jednou z dôležitých funkcii vitamínu P je jeho antioxidačné pôsobenie v ľudskom tele, kde významne napomáha proti pôsobeniu nebezpečných voľných radikálov, zabraňuje peroxidácii lipidov a likviduje voľné kyslíkové radikály. Druhý najväčší význam majú bioflavonoidy na cievny systém tela, kde spevňujú žilné a cievne steny, znižujú priepustnosť kapilár a svoje uplatnenie nachádzajú aj pri liečbe vredov, kŕčových žíl, krvácanie z hemoroidov. Jeho pozitívny vplyv je dokázaný aj pri liečbe kardiovaskulárnych a nádorových ochoreniach. Vitamín P chráni vitamín C pred oxidáciou a zlepšuje jeho využívanie v ľudskom tele. Preto by sa mali užívať naraz.

Nedostatok

Pri vitamíne P hovoríme skôr o faktoroch napomáhajúcich k jeho odbúravaniu, čím klesá množstvo aktívneho vitamínu P v tele, a nie o jeho nedostatku. Medzi hlavné inaktivátory bioflavonoidu patrí varenie, teplo a svetlo. Potrava pripravená na panvici je chudobnejšia o vitamín P ako jedlo pripravené v pare. Nedostatok, zlé vstrebávanie a rýchle odbúravanie pociťujú najmä fajčiari, ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu, ľudia, ktorí užívajú často acylpirín alebo lieky na spanie.

Dávkovanie

Doporučená dávka vitamínu P nebola stanovená. Odporúča sa užívať kvôli vitamínu C. Rutín nájdeme napríklad v čučoriedkach alebo v čaji z pohánkových listov. Vitamín P sa nachádza v dužinách citrusových plodov, v hrozne, slivkách, višniach, jahodách, marhuliach, čiernych ríbezlach, čerešniach, šípkach, pohánke, cibuli, brokolici, mrkve, listovej zelenine, čaji, obilninách a v čokoláde.

Predávkovanie

Keďže sa jedná o vitamín rozpustný vo vode, jeho nadbytok sa vylúči z tela von pomocou moču. Vitamín P sa v tele dlhodobo neodkladá a riziko hrozí iba pri extrémnych dávkach, alebo osobám alergických na vitamín P. Citliví ľudia môžu pociťovať nevoľnosť, bolesti žalúdka , kŕče, zvracanie a nadúvanie.

Zaujímavosť

Flavonoidy sú obsiahnuté aj v červenom víne, preto je víno považované za vhodné pre osoby so srdcovými ochoreniami.